Subaru Viziv 2 Concept er en 4-hjulstrukket crossover med plug-in hybridteknik.
Viziv står for ’Vision for innovation’. Den drives af et plug-in hybridsystem med tre elmotorer. En der trækker forhjulene og en ved hvert baghjul. Hele arrangementet drives af Subarus 1,6-liters turboladede Boxermotor i kombination med den trinløse automatgearkasse Lineartronic.
Kræfter fordeles med rattet
Løsningen med tre elmotorer giver en ekstra dimension til Subarus 4-hjulstræk. Når man drejer på rattet, kan systemet sende flere kræfter til det yderste hjul og dermed hjælpe til med at få bilen hurtigere gennem svinget. Når rattet drejes tilbage, og bilen rettes op, fordeles flere af kræfterne til forhjulene for at øge retningsstabiliteten.
Kameraer styrer elmotorer
Subaru Viziv 2 Concept har også SI-Drive, som er blevet tilpasset hybridteknikken. Lige som det normale SI-Drive har også Hybrid SI-Drive tre indstillinger. Som tillæg til ’Intelligent’ og ’Sport’ har den fået ’Eco-Cruise’.
Audi med nyt intelligent plug-in hybrid-koncept
Toyota mangler batterier til hybridmodellerne
I Eco-Cruise mode deltager sikkerhedssystemet EyeSight i styringen af motorernes effektudtag for at tage mere hensyn til køreforhold og den omgivende trafik.