Mange mænd får svært ved at holde styr på tårekanaler og vandladning ved synet af et VW rugbrød med hel forruden, som blev introduceret i kult-varebilens anden generation, som varede fra 1967-1979.
Det er selvfølgelig primært de ældre generationer, der får våde øjne ved gensynet, men T2 i den tyske ordensmagts grønne og cremefarvede bemaling vil også vække minder blandt børn fra 70’ernes bilferier til Harzen og Garda-søen. For slet ikke at tale om samme periodes spionfilm Checkpoint Charlie som omdrejningspunkt.
Symbol for en generation
Men uanset, om vi husker Rugbrødet for sin arbejdsindsats for de tyske myndigheder, som rullende hjem for californiske surfere og Flower Power, som alle autocamperes forfader eller slet og ret som varebil, så har den opnået en ikonisk kultstatus som symbol for en generation.
I anledning af, at fanklubben for T2 blev grundlagt for 20 år siden, åbner VW en særudstilling om den på museet i Wolfsburg.
Udstillingen åbner på lørdag den 18. oktober og varer frem til 23. december.
Begyndte i 40’erne
Succeshistorien om Volkswagens varebil, som vi i daglig tale omtaler som Folkevognsrugbrødet for de to første generationers vedkommende, begyndte i slutningen af 40’erne. Men den blev først til rigtig kult, da den anden generation, T2, rullede af samlebåndet i 1967.
Den bevarede de klassiske Boxermotorer, selve grundkonstruktionen og akselafstand fra T1, men T2 blev kendt som det første rugbrød, der ikke havde todelt forrude.
Vandkølet i Brasilien
Nyt var de større sideruder, standard skydedør, panorama forrude og lavere placerede blinklys. Der blev også bygget alternative koncepter med el-, hybrid- og og gasturbinemotorer.
T2 bygget frem til 2013 i Brasilien. De sidste modeller havde dog fået vandkølet motor af hensyn til miljøet.
Veteranbiler fra VW
I begyndelsen af 1990’erne fandt en kreds af T2-entusiaster sammen, og i 1994 grundlagde de ’Interessengemeinschaft T2 – Freunde des VW-Busses 1967 – 1979 e. V.’ -Interessefællesskab T2 – Venner af VW bus 1967-1979. Den gang talte klubben omkring 20 entusiaster. I dag er der omkring 600 om medlemmer, som hvert år mødes til træf Tyskland.
Fanklubben, som til daglig blot omtales som T2 IG er en del af museet, hvis samling vokser i anledning af udstillingen “T2 abc”. Disse nyheder er lån fra Volkswagen Erhvervsbilers egen samling og veteranbil museum.
Museet ligger på Wolfsburger Dieselstraße 35 i Wolfsburg.
Du kan læse mere om Rugbrødets venner på www.bulli.org