Er du en af de mange vognmænd landet over, der bruger varebilen til at køre de nybagte studenter i, så er der en hel del regler, som du skal kende.
men bare rolig. Det er lettere at leve op til, end du tror.
Her er reglerne for eksamenskørsel:
Alle ungdomsuddannelser med en varighed af mindst to år er omfattet af reglerne om eksamenskørsel. Det er altså ikke som i ‘gamle dage’, hvor kun gymnasiernes elever kørte ud i sommeren på ladet af en lastbil.
Du skal IKKE have en tilladelse. Eksamenskørsel forudsætter ikke en tilladelse, som er udstedt af politiet. Eksamenskørsel kan gennemføres, når betingelserne i bekendtgørelsen om eksamenskørsel er overholdt. Så har du styr på reglerne, er der ingen problemer.
Din bil SKAL være synet til studenterkørslen. Det giver næsten sig selv, men Færdselsstyrelsen understreger det i bekendtgørelsen. Biler, der bliver brugt til eksamenskørsel, skal være godkendt af en synsvirksomhed. Godkendelsen har en gyldighed på ét år.
Du SKAL have synsrapporten med i bilen. Passagererne kan nemlig forlange at få synsrapporten at se inden eksamenskørslen.
Take it Easy. Hastigheden må ikke komme over 40 kilometer i timen i tættere bebygget område og 60 kilometer i timen uden for tættere bebygget område. Så ikke noget med fuld fart på motor- og landevej. Du må ikke køre på motorvej eller motortrafikvej.
Kilde: Færdselsstyrelsen.