Forskellen på Renault Scenic og Renault Scenic X-Mod er slet og ret: Attitude.
Hvor Scenic er den vandkæmmede sælger i Ecco-sko, favner X-Mod lidt bredere med en diskret hanekam og vandrestøvler. Til en beskeden merpris på 5000 kroner plus moms – naturligvis.
For de penge får man en Scenic klædt i Fjällräven; det man på moderne dansk kalder outdoor outfit.
Den kan ikke mere end basisudgaven. Ikke på papiret i hvert fald. Bortset fra at den har 15 cm frihøjde mod Scenics 12 cm. Men i virkeligheden er den en helt anden bil. Vi er igen ude i den visuelle lykkebringer, man oplever, når man nærmer sig sin bil. Noget med en glæde ved at se på den. Og X-Mod er designet med netop denne psykologiske tilfredsstillelse for øje.
Bare en drøm
Tidens bilkøbere drømmer om fleksibilitet. Om biler, der kan køre os ud i skoven, ned til floden, op og ned ad bjerge, fyldes med mountainbikes og surfboards, unger, julegaver og haveaffald.
Og alt det kan Renault Scenic X-Mod undlade at opstille forhindringer for. Og det er her, hele humlen ligger. Vi skal kunne alle disse ting med vores biler. Også selv om kun to procent af os har egentlig brug for det.
Det er drømmen.
Virkeligheden er så, at vi køber en minibil med trecylindret motor, fordi vi bare skal til B.
Extended Grip
X-Mod der en variation over et veldækket tema, som Renault efterhånden excellerer i.
Mens den danske importør har gjort det til en dyd at holde motor- og udstyrsvarianterne på et minimum, fortsætter den franske fabrik med at køre nye modeller med et tilhørende hav af karosserivarianter af samlebåndet.
Men det er ren kosmetik i dette tilfælde. Køreegenskaber, brændstofforbrug og praktisk anvendelighed er uforandret – med undtagelse af Extended Grip-funktionen.
Ved at styre ESP’en og ABS’en med computerprogrammer via en række sensorer, kan X-Mod indtstilles til at give ekstra vejgreb på glat eller blødt underlag, som indstilles på en drejeknap foran gearstangen. Det virker stort set som antispin – bare bedre i for eksempel dyb sne eller blødt mudder.
Mols Bjerge
De eneste to udstyrsversioner, der findes af X-Mod er den meget veludstyrede basismodel, Expression, som vi har testet og så en Bose Edition, der har forkromede taglister, indtræk i kunstlæder og et par andre tjekkede detaljer ud over selvfølgelig et ret velfungerende Bose lydanlæg.
Men så skulle man også være dækket godt ind til hverdagen mellem hjem, arbejde og cafe – til en snak om det vilde liv i Mols Bjerge og på Gudenåen.
Renault Scenic X-Mod Expression 1,6 dCi Van:
Motor: 1598 ccm, R4 turbodiesel
Ydelse: 130 hk / 320 Nm
0-100 km/t: 10,3 sekunder
Topfart: 195 km/t
CO2: 116 g/km
Forbrug: 22,7 km/l
Pris: 174.537 kroner plus moms (207.517)
Billigste: 161.999 kroner plus moms (194.097)