Opel har endnu ikke besluttet, om der er nogen grund til at piske videre på den døde hest, som det mellemste MPV-segment er for dem. Derfor kommer den første Opel Combo under PSA-fanen måske ikke som personbil i Danmark. Samtidigt har PSA besluttet, at Peugeot Partner skifter navn, så den for fremtiden kommer til at hedde Rifter. Det lyder vist lidt som ‘Drifter’ og skal give indtryk af en bil, der kan vise dig verden helt uden den store indsats.
Men faktum er, at de begge – sammen med den tredje trilling Citroën Berlingo – kommer på gule plader til efteråret, så vi igen kan få en moderne, billig og rummelig bil fra den kant. Længste version kommer til at rumme fire kubikmeter i varerummet, hvilket giver selv de mellemstore varebiler kamp til stregen. Der er plads til kamp 2,7 kubikmeter i den korte variant.
Som de store
Vi ved, at personbilsversionerne giver mulighed for at transportere genstande på over tre meter i den lange version ved at lægge passagersædet ned. Derfor kan man håbe og forvente, at PSA laver en løsning med en klap i skillevæggen, som vi kender det fra Ford Transit, Renault Trafic/Opel Vivaro og one-ton trillingerne Expert, Jumpy og Proace.
Det vil dog kræve en løsning, der åbner helt frem til siddebrøndens forreste panel, men det får vi svaret spå, når der kommer billeder af varebils-varianterne i løbet af den kommende tid.
Peugeot er førstevælger
Længderne i de to størrelser er 4,4 henholdsvis 4,75 meter. Det er ens for alle. Set udefra er den eneste forskel ud over forhandlerne og deres forskellige salgsstrategier, er fronten på de tre biler. Og her må man sige, at franskmændene har sendt et signal til den nye dreng i klassen om, at man altså ikke kan blive førstevælger sådan lige fra starten.
Citroën har helt tydeligt valgt den sjoveste hat i kassen, mens Peugeot har fundet den nyeste og mest tidssvarende. Opel måtte tage, hvad de kunne få og fik lov at gå til fest med en halvgammel maske. Måske er det forklaringen på, at de sket ikke vil være med til verdenspremieren i Geneve i næste måned, hvor de to franskmænd viser den lille ny frem for publikum for første gang.
i-Cockpit
Indvendigt er det dog en helt anden snak. Læg mærke til, at Peugeot er alene om at videreføre deres super velfungerende i-Cocpit med det lille rat og kig hen over rattet til instrumenterne. Det deler de ikke med nogen, og når man har tre trillinger, er det nok også klogt at gøre lidt ekstra ud af at fortælle, at de ikke er enæggede.
Sammen med det mest stringente og formentligt bredest appellerende design, giver det løven en fordel frem for dens to søskende. Citroën må spille på sin finurlige personlighed, mens Opel må tage til tanke med fordoms bedrifter og god tid til at finde sine ben under det nye ejerskab.
Bedre lasteevne
Som vi skrev forleden, da Citroën var først ude med info og billeder af den nye Berlingo, får næste generation af den lille by-van bedre lasteevne på den nye EMP2-platform. Og det kommer uden den store tvivl også til at gavne køreegenskaberne.
Motorerne bliver to turbobenzinere på 1,2 liter og effekter på 130 hk med automatgear og 110 hk med manuelt gear. Tre dieselmotorer på 1,5 liter får 75, 100 eller 130 hk med mulighed for automatgear til den stærkeste.
4×4
De mest eventyrlystne kan vove sig væk fra alfarvej ved at tilvælge Advanced Grip Control, som sammen med Michelin Lattitude Tour dæk giver bedre greb. Der vil desuden være en 4×4 version i modelprogrammet, som er udviklet i samarbejde med Dangel.
De kan udstyres med en lang række features og køreassistentsystemer som Adaptiv Cruise Control, udvidet skiltegenkendelse, aktiv vejbaneassistent, træthedsovervågning med kamera, automatisk nødbremse, Trailer Stability Control, Visiopark 180 grader bakkamera, Blind Spot Assistent og lidt til. Herudover er der Bluetooth og Mirror Screen i den store 8-tommers skærm. Den er kompatibelt med Mirror Link, Apple Carplay og Android Auto, mens der er to USB indgange inden for førerens rækkevidde samt mulighed for trådløs opladning.