Flere end 250 elever fra erhvervsuddannelser landet over samles den 23.-25. januar til Skills 2014 i Gigantium i Ålborg for at dyste om Danmarksmesterskabet i håndværk og fejlfinding på en Opel Insignia er en af de mange discipliner, som indgår i opgøret.
Som eneste bilmærke på messen udstiller Opel sammen med Raaco, der er specialister i indretning af varebiler og værktøjskasser, og beklædningsfirmaet F. Engel, der har arbejdstøj som speciale. Foruden det eksemplar af mellemklassemodellen Insignia, som skal lægge teknik til de dystende mekanikerlærlinges fejlfinding, udstiller Opel et eksemplar af vbarebilen Combo indrettet med Raaco-udstyr.
For den bilglade ungdom bliver der også noget mere livligt at kikke på, nemlig den rallytrimmede Adam, som Simon Larsen i 2013 kørte for Opel Danmark i den tyske ADAC Opel Rallye Cup.
30.000 besøgende
Det er anden gang, at Opel er medsponsor på det årligt tilbagevende Skills Denmark, som varetager interesserne omkring de håndværksmæssige erhvervsuddannelser.
De bedste lærlinge går videre til en international konkurrence om håndværksfagenes verdensmesterskaber – bager, brolægger, detailslagter, elektriker, mekaniker, industritekniker, konditor, møbellpolstrer og teknisk isolatør.
Deltagerne kvalificerer sig til mesterskaberne gennem lokale og regionale skolemesterskaber. De flere end 250 håndværkerlærlinge skal dyste i 48 forskellige discipliner og der forventes omkring 30.000 besøgende på messen, og blandt disse både statsministeren og undervisningsministeren.