Opel er født i går | Alt om varebiler - nyheder og test
  • Redaktionen
  • Annoncering
  • Privatliv
lørdag. 10 april 2021
Alt om varebiler
  • NYHEDER
  • TEST
  • ELEKTRISKE VAREBILER
  • TILBEHØR & INDRETNING
  • BAGGRUNDSARTIKLER
    • PERSONBILER
    • BAGGRUND
    • TRAFIKPOLITIK
    • ØKONOMI & AFGIFTER
    • KOMMENTAR
    • SPONSERET INDHOLD
  • BILMÆRKER
    • Audi
    • Ford
    • Iveco
    • Mercedes-Benz
    • Volkswagen
    • Citroën
    • DS
    • Fiat
    • Mitsubishi
    • Opel
    • Renault
    • Subaru
    • Toyota
  • Annoncering
No Result
View All Result
  • NYHEDER
  • TEST
  • ELEKTRISKE VAREBILER
  • TILBEHØR & INDRETNING
  • BAGGRUNDSARTIKLER
    • PERSONBILER
    • BAGGRUND
    • TRAFIKPOLITIK
    • ØKONOMI & AFGIFTER
    • KOMMENTAR
    • SPONSERET INDHOLD
  • BILMÆRKER
    • Audi
    • Ford
    • Iveco
    • Mercedes-Benz
    • Volkswagen
    • Citroën
    • DS
    • Fiat
    • Mitsubishi
    • Opel
    • Renault
    • Subaru
    • Toyota
  • Annoncering
No Result
View All Result
Alt om varebiler
No Result
View All Result
Der er rigtigt meget Opel over Peugeot 3008's søster
Infotainmentsystemet er Opels, men skærm og elektronik - inklusiv GPS - er fransk
Bagfra passer både størrelse og look med Opel Astra
Selv baglygten ser ud til at være løftet direkte over fra hatch'en
'X' betyder, at det er en SUV. Grandland X er altid forhjultrukket
Den nye front og de dobbelte vinger i forlygterne er en del af Opels opgraderede design, som vi så på konceptbilen Monza for to år siden
Indvendigt er det ren Insignia. Selv sæderne er Opels egne kiropraktor-godkendte

Opel er født i går

Opel Danmark benyttede dagen, hvor PSA officielt overtager koncernen fra GM, til at præsentere den nye Opel Grandland X

af Thomas André
3. august 2017
i Nyheder

I går var en historisk dag for Opel. Det var dagen, hvor franske PSA officielt overtog ejerskabet af det tyske bilmærke, som har været på GM’s amerikanske hænder siden 1929.

Ud over den rent juridiske markering som mærkedagen, hvor tyskerne skifter fra amerikansk til fransk, er der ikke den store forskel på mandag og tirsdag.

Samarbejde breder sig

Overgangen har været glidende med en blød start, som for efterhånden mange år siden skred i gang med et ‘logistisk samarbejde’. Det er siden accelereret til et samarbejde om flere modeller, indtil PSA og GM sidste år endeligt tog konsekvensen og skrev et stykke papir på overtagelsen.

Hidtil har vi set et samarbejde, der gradvist har bredt sig til platforme, motorer og på det seneste til hele modeller.

Tysk 3008

Først kom Crossland X, som deler platform med den nye Citroën C3 Aircross, og til oktober får vi så den noget større Grandland X, der er en tysk version af 3008.

Opel Danmark lavede et lille scoop, da de i går på dagen havde besøg af to håndbyggede præ-producerede udgaver af Grandland X på vej rundt i Europa på præsentationstur.

Skilsmissebørn

Næste model i rækken bliver Opel Combo, som hidtil har været købt i Italien som en søster til Fiat Doblo. Den får nu nye søstre i form af Peugeot Partner og Citroën Berlingo, der bygges i Spanien.

På sigt er det uundgåeligt, at Vivaro og Movano også bliver skilsmissebørn og ender i familier med trillinger og firlinger.

Stadig amerikansk

Overgangen til fransk teknologi fortsætter, men enkelte steder fortsætter Opel med sine egne unikke detaljer. Et eksempel er touch-skærmen i den nye Grandland X, der har fransk oprindelse med blandt andet GPS. Men infotainment-delen er Tysk – eller rettere amerikansk. For GM fortsætter med at eje rettighederne til Opel OnStar.

Her er den nye Opel Crossland X

OnStar er Opels 24-timers bemandede service til Opel-abonnenter, der med et tryk på en knap kan få en dansktalende medarbejde på linjen og få hjælp til hvad som helst. Også automatisk nødopkald er med i tjenesten, der automatisk tilkalder hjælp, hvis en airbag udløses.

Store motorer

Men under hjelmen er det ren PSA. En 1,2 turbo med 130 hk er alene om at trække på benzin, mens den gode gamle 1.2 HDI med 120 hk står for dieseldelen. Senere kommer de større og kraftigere motorer, som vi kender fra Peugeot 3008 også i Grandland X, men det må vente et års tid.

Opel Grandland X kommer til salg i Danmark til oktober, og selv om de to håndbyggede udgaver stod og kiggede i København i går, var der nul prøvekørsler. Det må vi pænt vente med, til båndet begynder at spytte Opel-varianten ud.

Den primære forskel

Men som Opel Informationschef Erik Morsing udtrykte det, så er den primære forskel på den franske og den tyske variant designet.

– Ud over infotainment-systemet og OnStar, som vi selvfølgelig mener er en meget vigtig del af Opels modeller, så er der ingen teknisk forskel på de modeller, som vi fremover skal dele med PSA.

Helt eget publikum

Alligevel er han overbevist om, at både Crossland X og Grandland X vil få deres helt eget publikum i markedet.

– Erfaringer og undersøgelser viser, at design er et mere og mere vigtigt element, når folk skal vælge bil. Så i sidste ende er det nok mest et spørgsmål, om man synes bedst om designet på den ene eller den anden, siger Erik Morsing.

X-tra høj

X’et som efternavn til begge modeller og iøvrigt også den seneste Mokka, har intet at gøre med cross eller offroad. Kun Mokka kan fås i en firehjulsdrevet version, mens de to franskmænd altid er forhjulstrukne.

Når PSA skal sælge Renault

X’et er Opels navn for deres SUV’er. Denne klasse er med afstand den hurtigst voksende biltype i Europa, så det er god timing for Opel at skifte til en rent europæisk ledelse.

Billig

Ser man bort fra den uundgåelige familiefejde med 3008, skal Grandland X slås med VW Tiguan, Hyundai Tucson, Ford Kuga og søstrene Nissan Qashqai og Renault Kadjar.

Og når konkurrencen er hård, skal prisen også sættes derefter. Den foreløbige udmelding fra Opel er en indgangspris på cirka 290.000, men den er ikke endeligt på plads endnu. For gule plader et leje omkring 150-160-000 plus moms et realistisk tal.

Tags: GMOpelOpel Crossland XPeugeotPSA
Tidligere Artikel

Elektrisk varebil med flere talenter

Næste Artikel

Varevogns-lir til strandturen

Næste Artikel
Ud på tur i bedste T1-stil

Varevogns-lir til strandturen

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Mest læste

En Citroën Jumpy er møbleret og klar til udflugt

Brug varebilen til arbejde og fritid

25. november 2020
Der er rigtigt meget Opel over Peugeot 3008's søster

Opel er født i går

3. august 2017
Nissans marketingschef, Steffen nederby Høy har selv fået sig en varebil på hvide plader som firmabil

Varebiler på hvide plader

17. juli 2017
Sådan ser påfyldningsstudsen på en Opel med Euro 6-motor ud. AdBlue-tanken skal fyldes cirka for hver 10.000 km

Så besværligt er AdBlue

12. december 2019
Sortimos hylder er modulopbyggede, så alle kasser passer i alle produktserier

Må man selv bygge reoler i varebilen?

27. november 2020

Kort nyt

Femte generation (1988 - 1997)

Toyota Hilux spottet med 3.3 meter højt læs

18. marts 2021

Nyt dæk er SPECIELT til varebiler

23. februar 2021

AFSLØRING: Se den HELT nye Nissan Qashqai LIVE

18. februar 2021

Nyt fra kaffeknallert-kongen – Ny Piaggio Porter NP6

9. februar 2021

Ny langturs-Transit fra Ford

9. februar 2021
Copyright © - Alt om varebiler
  • Redaktionen
  • Annoncering
  • Privatliv
  • Facebook
  • Twitter
No Result
View All Result
  • NYHEDER
  • TEST
  • ELEKTRISKE VAREBILER
  • TILBEHØR & INDRETNING
  • BAGGRUNDSARTIKLER
    • PERSONBILER
    • BAGGRUND
    • TRAFIKPOLITIK
    • ØKONOMI & AFGIFTER
    • KOMMENTAR
    • SPONSERET INDHOLD
  • BILMÆRKER
    • Audi
    • Ford
    • Iveco
    • Mercedes-Benz
    • Volkswagen
    • Citroën
    • DS
    • Fiat
    • Mitsubishi
    • Opel
    • Renault
    • Subaru
    • Toyota
  • Annoncering