Ved Tokyos 43. internationale Motor Show præsenterer Mitsubishi 17 biler på standen og blandt disse er der verdenspremiere på tre koncepter til tre nye SUV-modeller.
Alle i et sporty designsprog og alle med afsæt i en hybrid-baseret teknologi.
Plug-in hybrider –
Konceptbilen GC-PHEV er en fuldsize ”grand cruiser“ SUV med permanent 4-hjulstræk, V6 Mivec-frontmotor på 3,0 liter, 8-trins automatgear og et plug-in hybridsystem med en elektromotor koblet til den bageste aksel.
XR-PHEV konceptet er ”X-over Runner“ og forspillet til en ny hybrid SUV-generation med frontmotor og forhjulstræk baseret på en Mivec-motor på 1,1 liter med direkte indsprøjtning og turbolader; en letvægtsmotor koblet til et system med et letvægtsbatteri.
– og en hybrid-light
Foruden disse to PHEV-koncepter viser Mitsubishi på standen det såkaldte AR-koncept; ”Active Runabout“, der kombinerer de basale fordele ved MPV og SUV – Multi Purpose Vehicle og Sports Utillity Vehocle. Eller med andre ord en SUV med dennes fleksible egenskaber og rummelighed som en MPV.
Set i skarpt lys er der tale om en hybrid-light, selvom den er baseret på samme 1,1 liter Mivec-motor som XR-PHEV konceptet.
Desuden præsenteres en fjerde hybrid-model, nemlig den GR-HEV, som Mitsubishi viste ved det internationale motorshow i Genève tidligere på året.
Udvidede sikkerhedssystemer
Fælles for de tre premierenyheder er, at de er tilgodeset med den nyeste udgave af Mitsubishis såkaldte e-Assist og et videreudviklet ”connected car“ kommunikationssystem.
Det betyder bl.a., at bilerne er udstyret med aktive sikkerhedssystemer, som dels spotter faresituationer og advarer føreren eller griber ind, dersom denne ikke reagerer, og dels advarer om fejl på bilen og giver varsko om behov for akut behov for værkstedsbesøg.
Blandt de øvrige nyheder på standen er også opdaterede versioner af de eksisterende SUV modeller Pajero og Outlander. Den førstnævnte med en effektiviseret og mere ren forbrændingsteknologi og den sidstnævnte som PHEV; Plug-in Hybrid Electric Vehicle.