Så er produktionen af den nye Mercedes-Benz V-klasse igangsat. Den tyske MPV produceres på Vitoria-fabrikken i Spanien, og bilgiganten i Stuttgart har investeret godt 1,4 mia. kr. i produktionsfaciliteterne.
Til gengæld bliver resultatet, hvad Mercedes-Benz’ topchef i van-divisionen, Volker Mornhinweg, kalder for en ”uforlignelig V-klasse“. Det efterlader unægteligt konkurrenterne med en udfordring, dersom hr. Mornhinwegs ord står til troende.
Den nye V-klasse omdefinerer ifølge Mornhinweg MPV-klassen i en sådan grad, at den vil bane vej for nye målgrupper qua en kombination af MPV-konceptets fordele og Mercedes-Benz produktionsfilosofi. Store ord må man sige.
75.000 V-klasse biler årligt
V-klassen er udviklet til store børnefamilier, folk med brug for en bil med gode pladsforhold i forbindelse med fritidsaktiviteter og professionelle brugere, f.eks. som minibus og varebiler.
Mercedes V-Klasse forlader Vito
Undvigemanøvrer med 3,5 tons trailertræk
Vitoria-fabrikken forventes at producere omkring 75.000 V-klasse biler årligt. Foruden motorer med brændstofforbrug på mellem 5,7 og 6,0 liter pr. 100 kilometer udstyres V-klassen med en lang række elektronisk styrede faciliteter, bl.a. det forholdsvis nyudviklede sidevindsstabilitets-system. Med en bagrude, der kan åbnes separat, er der sørget for let adgang til bagagerummet.
De første eksemplarer af den nye V-klasse forventes på gaden i løbet af maj.