Når den elektriske kassevogn Maxus EV80 om kort tid bliver vist på udstillingen for erhvervskøretøjer IAA i Hannover, så bliver det uden det vigtige sikkerhedsudstyr ESC (udskridningskontrol). Adskillige eksemplarer af bilen er i øvrigt allerede blevet optaget i leasingflåden hos blandt andre Maske Fleet og triller afsted på tysk, østrigsk og hollandsk asfalt.
EV80 fremstilles i Kina af Kinas største bilproducent SAIC, og bilerne til Europa introduceres på markederne i EU af divisionen “SAIC Mobility Europe”.
Bilag indeholder en undtagelse
Men hvordan kan det lade sig gøre at sælge en varebil i EU uden ESC? Siden 2011 har det været sådan, at alle nye typegodkendte varebiler i kategori N1 skal være forsynet med ESC for lovligt at kunne sælges i Danmark og i andre EU-lande, der tilslutter sig direktivet.
Vi har spurgt SAIC Mobility Europe, og de henviser til et bilag til det EU-direktiv (2007/46/EC), der beskriver de tekniske krav, som stilles til nye køretøjer. Bilaget indeholder nemlig en undtagelse der siger, at hvis en producent fremstiller færre end 1000 eksemplarer af en model om året, behøver den ikke sikkerhedsudstyr som f. eks. ESC.
Få kan få glæde af det
-Alle EU’s medlemslande er derfor forpligtede til at modtage biler fra disse såkaldte små serieproduktioner, fortæller Matt Moore, der er pressemedarbejder for SAIC Mobility Europe. Han tilføjer, at der dog kun er ganske få varevognsproducenter, der kan benytte sig af denne undtagelse.
-Det er for eksempel StreetScooter og Goupil (en engelsk, eldrevet mikrovarebil, red.) Blandt personbilerne er det mærker som Donkervoort, Caterham, Morgan og Lotus, der kan få glæde af denne undtagelse.
-I øvrigt er der endnu ikke sat nogen udløbsdato for denne undtagelse. Vi forventer, at den vil gælde i mindst to år fra nu, tilføjer han.
Vi kan så tilføje, at StreetScooter faktisk har fået ESC (dog ikke L-udgaven).
Konkurrenter har ESC
Matt Moore kan endnu ikke svare på, om SAIC Mobility Europe vil lancere Maxus EV80 i Danmark. Den vil i så fald blive alene. Nærmeste konkurrent ligner Mercedes eVito, der endnu er på trapperne.
Kommer EV80 til landet, vil der dog være et par mindre el-drevne varevogne, der godt kan give den noget konkurrence. Det er Renault Kangoo Z.E. og Nissan eNV200. Begge disse modeller har ESC.
I den større klasse er der Iveco Daily Electric, der også har ESC.