Selvfølgelig var det Volkswagen og Ford, der havde be stilt tid til en stor bekendtgørelse på Detroit Auto Show tirsdag morgen lokal tid.
De to nye partnere er blevet enige om, at de skal bygge varebiler og pickup’er sammen, ligesom de går sammen om udvikling af elbiler og selvkørende biler.
Branchens giganter
Det var den ventede besked i går, da Fords CEO Jim Hackett og hans kollega fra VW, Herbert Diess med mikrofon i den ene hånd og hinanden i den anden offentliggjorde det store fremtidige samarbejde mellem to af branchens absolutte giganter.
Den fælles pickup bliver bygget af Ford og baseres på Ford Ranger, der netop har udvidet sine græsgange med det amerikanske marked.
Ford skal bygge Transporter
Planen er, at den skal stå klar allerede i 2022, hvilket – som det ser ud nu – betyder, at VW’s stramme, højteknologiske VW Amarok nok fortsætter af navn men i en mere amerikansk og globalt lettere fordøjelig Ford Ranger-version.
Også de mellemstore varebiler kommer Ford til at stå for. Ford Transit Custom findes ikke på det amerikanske marked. Den kommer nu til at danne fundamentet i den nye fælles onetonner.
Tyrkiet og Polen
Herbert Diess sagde på gårsdagens pressemøde, at en mulighed er, at man kommer til at bygge den nye Transporter/Transit Custom på Fords fabrik i Tyrkiet.
Der blev ikke meldt noget ud om et samarbejde om de store varebiler. Volkswagen har kun lige taget deres nye Crafter-fabrik i Polen i brug, så det skal blive interessant at se, hvordan tingene udvikler sig.
VW uden plan for varebiler
Det er nærliggende, at den kan danne grundlaget for det fremtidige samarbejde. Også set i lyset af, at VW har en eldrevet version af den kørende, netop elbiler er en væsentlig del af det øvrige samarbejde.
-For Volkswagen er der tale om en nødvendighed. Vi havde ikke nogen klar plan for pickup’er og varebiler. Det var et problem, der skulle løses, og jeg tror, vi har fundet en løsning, der fremtidssikrer begge mærker i de segmenter, sagde Herbert Diess.
Stor mundfuld
Det eneste punkt, der med sikkerhed kommer til at stå VW på, er de små varebiler, hvor Caddy bliver udgangspunktet.
For begge parter gælder, at de gerne vil indtage de internationale markeder, men at det selv for verdens største bilmærker er en stor mundfuld at indtage nye kontinenter.
1,2 millioner varebiler
Både Diess og Hackett understreger, at der ikke bliver tale om et fælles ejerskab af nogen art. Alliancen bliver udelukkende et fælles projekt med de to koncernspidser ved det fælles ror og bestyrelsesrepræsentanter fra begge mærker.
Ford og Volkswagen solgte sidste år tilsammen 1,2 millioner varebiler.
Hej
det bliver spændene om VW så også får PSA motorer i der modeller lige som Ford i dag har PSA motorer i både deres person og varebiler