Carlos Ghosn, som indtil i mandags var den mægtigste mand i bilverdenen, har skjult 44 millioner dollar for de japanske skattemyndigheder og brugt firmaets penge til private formål. Det skriver Automotive News Europe.
Samtidigt har Nissans bestyrelse ekskluderet den amerikanske direktør, Greg Kelly for sine beføjelser, fordi han er mistænkt for at være medskyldig i svindelaffæren.
Mangler aktionærerne
I praksis betyder det, at begge mænd er færdige i Nissan. Der kræves dog en formel beslutning fra aktionærerne, før de sidste rester af tilknytning kan klippes rent juridisk.
Både Ghosn og Kelly har siddet varetægtsfængslet i et japansk fængsel, siden deres anholdelse i mandags. I Japan kan man sidde varetægtsfængslet i op til 23 dage, mens efterforskningen foregår.
Privat forbrug
Ghosn er blandt andet mistænkt for at have købt luksushjem over hele verden i byer som Rio de Janeiro, Beirut, Paris og Amsterdam gennem et datterselskab for Nissans penge.
Og fra et hollandsk datterselskab har han modtaget et beløb på omkring 885.000 dollar, som heller ikke er opgivet.
Nepotisme
Hans løn på millioner af dollars for hver af de mindst fem topstillinger, han indtog i Nissan-Renault-Mitsubishi-alliancen var ifølge anklagemyndigheden i Japan ikke nok til at stille Ghosn tilfreds.
Ét af anklagepunkterne går ud på, at han har haft sin søster ansat i en stilling, hvor hun ‘gjorde intet for Nissan. Lønnen var på 100.000 dollar årligt. Heller ikke familiens ferierejser har der været råd til på det private budget.
Splintrende tosset
Men det hele handler om andet og meget mere end penge i samuraiernes hjemland. Nissans ledelse og hele koncernen er ramt på æren.
Nissans CEO Hiroto Saikawa – én af de ganske få topstillinger Ghosn ikke sad på – er ifølge flere medier så splintrende tosset, at han gerne selv havde svinget sværdet med Ghosns hals.
Reddet fra bankerot
I Europa er der tradition for, at man formelt afventer en dom eller i det mindste lige ser tiden lidt an, før man fører kniven mod så prominente personer.
Ghosn anses trods alt for at være manden, der reddede Nissan fra bankerot tilbage i 90’erne, men den præstation er tilsyneladende glemt her i vanærens stund.
Ignorerer Renault
Renaults bestyrelse besluttede tirsdag at afvente yderligere oplysninger fra efterforskningen, før man skrider til egentlig afskedigelse af Ghosn. Her har man midlertidigt erstattet ham, mens han er ‘uarbejdsdygtig’, som de kalder det.
Samtidigt har Renaults bestyrelse anmodet kollegaerne i Nissans bestyrelse om at afvente tilsvarende. Den anmodning blev tydeligvis ignoreret.