Ude på landet kan det give god mening af have en pakke-drone på taget af bilen. Den kan flyve ind med pattesalve til gårdejer Hansen, mens du kører ind med ensilage-folie til naboejendommen.
Dronen finder selv tilbage til bilen. Det vil kunne spare tid, hævder den amerikanske virksomhed Workhorse, der udvikler el-drevne fartøjer af både kørende og flyvende art.
Seks arbejdsheste i stalden
Workhorse har indtil videre udviklet tre køretøjer, en helikopter og en drone: Pickup’en W-15, den store varebil/lastbil E-GEN, helikopteren Surefly og dronen Horsefly. Det seneste skud på stammen hedder N-GEN, og det er en mindre varebil med en nyttelast på ca. 1000 kg.
Konceptet til N-GEN blev vist sidste år, og nu er fire af disse biler netop blevet taget i brug af en pakke-distributør, der opererer i San Francisco-området. N-GEN fås med Horsefly, men dronerne kommer dog ikke i brug i San Francisco.
Skal testes i Ohio
Men det gør de formentlig senere i år, hvor N-GEN skal testes i staten Ohio, der er præget af store landbrugsområder.
Workhorse har store planer med N-GEN og håber optimistisk at kunne sende op mod 2000 eksemplarer ud på de amerikanske veje allerede i år.
Fås med range extender
Bilens karrosseri er bygget af plast og kulfiber. Egenvægten er 2.250 kg, og rækkevidden opgives til ca. 150 km. Batteriet er på 60 kWh.
Dette rækker ikke til kørsel uden for byerne, og derfor kan bilen udstyres med en rækkevidde-forlænger, der drives af en forbrændingsmotor.
Overvåges under landing
Horsefly letter og lander gennem et hul i varebilens tag. Den kan laste 4,5 kg og kan flyve op til 80 km/t. Den er konstrueret af kulfiber og har en flyvetid på ca. 30 minutter.
Dronen er udstyret med 8 propeller og lander ved hjælp af infrarøde sensorer. Den kommunikerer over 4G-netværket og er autonom det meste af tiden. Kun under landingen hos kunden skal dronen overvåges og fjernstyres via et video-feed.
Betjener flere droner ad gangen
Her går en del af den lovede tidsbesparelse tabt for chaufføren, da denne skal stoppe bilen for at kunne overvåge manøvren. Men Workhorse forklarer, at der kan knyttes flere droner til én varebil.
Dette vil så kræve en ekstra mand, som så til gengæld kan betjene flere droner ad gangen, da hver drone kun skal overvåges i det øjeblik, den lander for at aflevere pakken.
UPS bestiller 50
Større udgaver af N-GEN er også under udvikling, og pakkegiganten UPS meddelte i februar, at de gerne vil lease 50 eksemplarer af de større modeller med op til 2,5 tons nyttelast.
UPS kører i øvrigt tests med Horsefly-droner, og du kan se en video her: