Alfa holder skansen med Giulietta S-Van | Alt om varebiler - nyheder og test
  • Redaktionen
  • Annoncering
  • Privatliv
tirsdag. 7 februar 2023
Alt om varebiler
  • NYHEDER
  • TEST
  • ELEKTRISKE VAREBILER
  • TILBEHØR & INDRETNING
  • BAGGRUNDSARTIKLER
    • PERSONBILER
    • BAGGRUND
    • TRAFIKPOLITIK
    • ØKONOMI & AFGIFTER
    • KOMMENTAR
    • SPONSERET INDHOLD
  • BILMÆRKER
    • Audi
    • Ford
    • Iveco
    • Mercedes-Benz
    • Volkswagen
    • Citroën
    • DS
    • Fiat
    • Mitsubishi
    • Opel
    • Renault
    • Subaru
    • Toyota
  • Annoncering
No Result
View All Result
  • NYHEDER
  • TEST
  • ELEKTRISKE VAREBILER
  • TILBEHØR & INDRETNING
  • BAGGRUNDSARTIKLER
    • PERSONBILER
    • BAGGRUND
    • TRAFIKPOLITIK
    • ØKONOMI & AFGIFTER
    • KOMMENTAR
    • SPONSERET INDHOLD
  • BILMÆRKER
    • Audi
    • Ford
    • Iveco
    • Mercedes-Benz
    • Volkswagen
    • Citroën
    • DS
    • Fiat
    • Mitsubishi
    • Opel
    • Renault
    • Subaru
    • Toyota
  • Annoncering
No Result
View All Result
Alt om varebiler
No Result
View All Result

Alfa holder skansen med Giulietta S-Van

Det er ikke imponerende salgstal, de ombyggede personbiler præsterer på salgslisterne for varebiler

af carsten
6. august 2012
i Nyheder, Test

Hvis man tager alle typer varebiler med, er vi under én procent, når det gælder alle biler den lille mellemklasse. Her topper VW Golf Van med 87 biler i første halvår i år eller 0,74 procent – men andelen i 2011 var 1,45 procent.

Derimod ligger Alfa Giulietta S-Van fortsat på syv promille med otte solgte Van’s i første halvår i år – samme andel som hele 2011.

Lige så godt går det ikke for hvidpladesalget som er dykket fra 663 enheder i hele 2011 til 167 enheder i første halvår 2012. Nyhedens interesse i slutningen af 2010 og 2011 er nok en del af forklaringen.

Næstdyreste benziner

172.000 kroner, hvortil kommer moms, kan man få en Alfa Giulietta S-Van for, mens den udgave vi i altomvarebiler.dk prøvede, koster 193.000 kroner plus moms.

Dette er den næstdyreste benzinudgave med betegnelsen 1,4 MultiAir turbo 170 TCT Distinctive, som med bagsæder og hvide plader beløber sig til 359.500 kroner.

Dyreste Giulietta benziner er firkløvermodellen (QV) med 1750 TBI maskine til 248.000 kroner plus moms som varebil. Diesel-bilerne koster mellem 172.000 kroner og 241.000 kroner plus moms.

Kampagne på vej

Men hos importøren af Alfa Romeo, Fiat Group Automobiles Denmark A/S, fortæller informationschef Steffen Holm, at man ikke har slået på tromme for varebilsudgaverne af Giulietta – endnu. For planen er her i eftersommeren at reklamere lidt ekstra for den super velkørende gulpladebil.

Vi kan heller ikke beklage os så meget, for kan man lide at køre bil, så er bilen noget af det ypperste i klassen, hvor Fiat selv sætter den i heat med biler som Audi A3, BMW 1-serie, Ford Focus, Opel Astra, Seat Leon og VW Golf.

Nu var der i testbilen også lige smidt en ”Sportivo” pakke til 14.000 kroner (med varebilbeskatning), med blandt andet sænket undervogn, 18 tommer alufælge og skålformede sportssæder. Så kalder de snoede landeveje for alvor – og man kører gerne en omvej hjem. For bilen kører fremragende.

Tre køreprogrammer

Alfaen har også det særlige DNA udstyr som standard med en kontakt, hvor man kan vælge kørselsprogrammet  ”Dynamic” med højere moment, mindre servovirkning på rattet, mere aggressiv speederrespons og mindre indgreb af esc (esp) stabilitetskontrol og asr antispin. Her virker bilen meget fast dæmpet og virkelig sporty.

Til daglig vælger de fleste nok programmet ”Normal”, som sætter fokus på mere økonomisk kørsel med lavere moment, normal servostyring og normal speederrespons. Sidste DNA-knap er ”All-weather” med fokus på esc og asr – til kørsel i vådt eller glat føre.

TCT udstyret handler om en dobbeltkoblings automatgearkasse, som måske kræver tilvænning, men som hurtigt er en stor behagelighed. Nogle vil måske sige, at det skifter for langsomt – men skal man køre race, så bør man bruge det manuelle skiftesystem, som kan opdateres med skiftekontakter bag rattet som i en Formel 1 racer.

Fornem benzinøkonomi

Trods den sporty fremtoning har bilen start/stop funktion for at spare lidt på dråberne ind imellem. Faktisk kører den ellers hvasse Alfa op mod 19,2 km/l, hvis man kører pænt.

Som varebil er pladsen i varerummet grundet bilens form begrænset, men fint nok til lettere transporter. Den indvendige læssekant er dog ret høj med 22 centimeter (75 centimeter udvendigt) – og der er ikke handskerumslås, som altid pynter en varebil, så man kan låse papirer inde.

Kvaliteten af bilen er klasser bedre end Alfaer i gamle dage – og med en leasingkontrakt står man ikke med problemet med at sælge bilen bagefter.

Bluetooth og USB ekstra

Udstyret er fint, hvad man også må forvente af en lille racerbil – med læderrat, alufælge (16 tommer er standard), tågelys, sædevarme, trinløs ryg, højdejusterbart førersæde, speedpilot, 2-zone klimaanlæg og ratbetjent telefon – hvis man da lige investerer nogle tusinde kroner i en integreret Tom Tom løsning først.

Testbilen havde det endnu dyrere Lusso udstyr med Blue&Me med Bluetooth/håndfri løsning, USB port med blandt andet mediaplayer, regn- og lyssensor og parkeringssensor. Men hvor det koster over 14.000 kroner til en hvidepladebil, slipper man jo med cirka halvdelen som Van.

Blue&Me og Bluetooth kan også købes løst til 2.554 kroner plus moms.

Man sidder fint bag rattet, selv om man også sidder temmelig lavt i bilen – især med den sænkede undervogn og lavprofildæk på 18 tommer fælge. Men det hører jo med. Et plus er trinløs indstilling af sæderyggen og elektrisk indstillelige lændestøtte.

Teknik: Alfa Romeo Giulietta 1,4 MultiAir Turbo 170 TCT:

Motor 4 cyl. Turbo.
Slagvolumen: 1.368 kg.
Ydelse: 170 hk ved 5.500 omdr.
Moment: 250 Nm v. 2.500 omdr. (Dynamic mode).
Gear: TCT dobbeltkobling (aut.)
Topfart: 218 km/t.
Acc. 0-100 km/t: 7,7 sek.
Gennemsnitsforbrug: 19,2 km/l.
CO2: 121 g/km.
Dæk testbil: Pirelli P-Zero Rosso 225/40 ZR 18.
Bremser: Abs, esc m. hill holder, 4 skiver.
Egenvægt/totalvægt (fabrik): 1.290/1.810 kg.
Køreklar vægt (DK): 1.432 kg.
Påhængsvognsvægt m. bremser (DK): 1.300 kg.
Varerum: ca. 1.000 liter.
Læssehøjde udvendig/indvendig: 75/22 cm.
Vendediameter: 10,5 m.
Affjedring: Uafhængig for og bag.
Pris: 193.017 kr. plus moms.

Tags: Alfa Romeo
Tidligere Artikel

Chevrolet i størrelse XL

Næste Artikel

Kørselstilladelse til varebiler på vej

Næste Artikel

Kørselstilladelse til varebiler på vej

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Mest læste

Den 2-akslede maskintrailer GH1054BT er populær hos entreprenører.

GUIDE: Så meget koster overlæs

24. maj 2022

Alfa holder skansen med Giulietta S-Van

6. august 2012
En Citroën Jumpy er møbleret og klar til udflugt

Brug varebilen til arbejde og fritid

25. november 2020

Stormvejr: Sådan kører du sikkert når blæsten raser

11. september 2020
Sortimos hylder er modulopbyggede, så alle kasser passer i alle produktserier

Må man selv bygge reoler i varebilen?

27. november 2020

Kort nyt

Toyota udvider garanti med 25.000 km

13. december 2022

Ford løfter sløret for elektrisk håndværkerfavorit

10. maj 2022

Årets Varebil 2022 bliver elektrisk – Renault sætter stikket i Kangoo

3. november 2021
Juleudsalg på både de to største fra VW

Flot fremgang i varebilsalg

10. juni 2021
Femte generation (1988 - 1997)

Toyota Hilux spottet med 3.3 meter højt læs

18. marts 2021
[adrotate group="3"]
Copyright © - Alt om varebiler
  • Redaktionen
  • Annoncering
  • Privatliv
  • Facebook
  • Twitter
No Result
View All Result
  • NYHEDER
  • TEST
  • ELEKTRISKE VAREBILER
  • TILBEHØR & INDRETNING
  • BAGGRUNDSARTIKLER
    • PERSONBILER
    • BAGGRUND
    • TRAFIKPOLITIK
    • ØKONOMI & AFGIFTER
    • KOMMENTAR
    • SPONSERET INDHOLD
  • BILMÆRKER
    • Audi
    • Ford
    • Iveco
    • Mercedes-Benz
    • Volkswagen
    • Citroën
    • DS
    • Fiat
    • Mitsubishi
    • Opel
    • Renault
    • Subaru
    • Toyota
  • Annoncering